Vlada FBiH traži da BiH zaključi sporazum o slobodnoj trgovini s SAD-om

Entitetska vlada traži od predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto da pokrene aktivnosti oko potencijalnog zaključivanja sporazuma

BHSC Yayın: 16 Nisan 2025 - Çarşamba - Güncelleme: 16.04.2025 16:35:00
Editör -
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

Vlada bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH zatražila je pokretanje razgovora o zaključivanju sporazuma o slobodnoj trgovini između Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država, nakon što je SAD uveo carinsku stopu od 35 posto za robu iz BiH, javlja Anadolu.

Vlada FBiH traži od predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto da pokrene aktivnosti oko potencijalnog zaključivanja sporazuma o slobodnoj trgovini sa SAD-om "uz uvažavanje odredbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te drugih dokumenata koji uređuju prava i obaveze BiH prema Evropskoj uniji".

Prethodno, vlasti u entitetu Republika Srpska predložile su da Bosna i Hercegovina pokrene proceduru ukidanja carina na robu iz SAD-a.

SAD je 2. aprila uveo carine od deset posto na sve uvezene robe, te posebne carinske stope za države sa kojima ima vanjskotrgovinski deficit, uključujući i BiH, za čije proizvode je predloženo uvođenje carine od 35 posto, konstatovala je Vlada FBiH, dodavši kako je SAD 9. aprila suspendovao nove carine na 90 dana.

U informaciji o implikacijama uvedenih carina SAD-a navedeno je da podaci o obimu razmjene sa SAD-om, u odnosu na ukupnu vanjskotrgovinsku razmjenu BiH, ukazuju da ona čini oko jedan posto.

"Ukupan izvoz u 2024. godini u SAD iznosio 234,5 miliona KM, dok je u istom vremenskom intervalu uvoz iznosio 190 miliona KM. Podaci obrađeni prema Eurostat metodologiji pokazuju da u razmjeni sa SAD-om imamo vanjskotrgovinski deficit, a ne suficit", navodi se u informaciji koju je Vlada FBiH prihvatila.

Navedeno je i da ukoliko bi stupile na snagu, ove carine bi prouzrokovale negativne direktne i indirektne uticaje i na privredu BiH, prvenstveno namjensku industriju, metalsku, elektro, hemijsku, a manje na prehrambenu i drvnu.

"Indirektni uticaj će obimom biti dosta veći s obzirom na to da se radi o carinama prema EU-u, našem najznačajnijem trgovinskom partneru, što će se reflektovati dodatnim smanjenjem potražnje za našim proizvodima i uslugama", navodi se u informaciji te dodaje kako je neophodno u što kraćem roku "poduzeti aktivnosti, koje će biti usmjerene na iznalaženje obostrano korisnih rješenja s obzirom da je SAD jedan od naših najvećih saveznika, te iskreni prijatelj".

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.