U Sarajevu otvorena međunarodna konferencija o genocidu: Srebrenica mora biti univerzalna opomena

Konferenciju organizira Univerzitet u Sarajevu, a okuplja više od 40 istaknutih naučnika i istraživača s više od dvadeset prestižnih univerziteta iz BiH i inostranstva

BHSC Yayın: 02 Temmuz 2025 - Çarşamba - Güncelleme: 02.07.2025 12:44:00
Editör -
Okuma Süresi: 6 dk.
Google News

Srebrenica nije poraz žrtve, već poniženje zločinca, negiranje genocida nije drugo mišljenje, već moralno neprihvatljivo izvrtanje istine, Srebrenica mora biti univerzalna opomena, ključne su poruke s otvaranja međunarodne naučne konferencije "Srebrenica 30 godina poslije genocida: sjećanje, odgovornost i izazovi negiranja", koja je danas počela u Sarajevu, a završit će 3. jula u Srebrenici, javlja Anadolu.

Konferenciju organizira Univerzitet u Sarajevu, a okuplja više od 40 istaknutih naučnika i istraživača s više od dvadeset prestižnih univerziteta iz BiH i inostranstva, među kojima su Yale University, Istanbul University, RMIT University, York University i Dartmouth College.

Rektor Univerziteta u Sarajevu Tarik Zaimović kazao je da Srebrenica nije samo ime grada niti statistički broj stradalih, već otvorena rana na kolektivnoj savjesti čovječanstva i simbol planiranog pokušaja uništenja jednog naroda.

"Srebrenica sigurno nije nesretni događaj, ona je očevidan rezultat jednog planiranog, institucionalnog, višegodišnjeg, usudim se reći višedecenijskog djelovanja s jasnim i nedvosmislenim političkim ciljevima uništenja jednog naroda, njegovog brisanja. Ne samo kroz genocid nad našim očevima, majkama, našim sestrama i braćom, već i brisanjima kulturnog, historijskog i vjerskog identiteta jednog naroda", poručio je Zaimović.

Dekan Fakulteta političkih nauka i predsjedavajući Organizacionog odbora konferencije Sead Turčalo istakao je da se, 30 godina nakon genocida, suočavamo s drugim, jednako organiziranim projektom, projektom negiranja i relativizacije genocida.

"Poricanje genocida nije legitimno mišljenje, već moralno neprihvatljivo izvrtanje istine", podvukao je Turčalo te dodao: "Cilj je stvoriti informacijski haos, alternativnu stvarnost u kojoj su činjenice nebitne, a međunarodno pravo postaje besmisleno. Cilj je poslati poruku svijetu da istina ne postoji, da postoji samo verzije istine, a najjača verzija pobjeđuje. Zato je naš rad ovdje, u naredna tri dana, više od akademske konferencije."

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić poručio je da je ova debata o Srebrenici od ključnog značaja za Bosnu i Hercegovinu i Bošnjake, kojima je, kako je naveo, nametnut specifičan "memorijski režim" od strane međunarodnih institucija i aktera.

"Da bi se bavio Srebrenicom, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju stvorio je doslovno novi početak, historijski diskontinuitet, koji je izolovao djelić historije Bosne i Hercegovine, posebno istočne Bosne", rekao je Suljagić.

Istakao je da je fokusiranjem isključivo na datum 11. juli 1995. godine, Tribunal uspostavio narativ koji zanemaruje širi kontekst i višegodišnje događaje koji su prethodili genocidu. Prema njegovim riječima, takav pristup rezultirao je nizom institucionalnih i društvenih šutnji koje se protežu kroz ključne tačke historijske konstrukcije: u stvaranju izvora, arhiva, narativa i retroaktivnog značenja.

"Doslovno, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je Srebrenicu otkrio 11. jula 1995. Ona prije toga nije postojala, a samim time nije postojala u historiji. Ono što je proizašlo iz takvog krivičnog gonjenja jeste niz šutnji koji ulaze u određenu, u svaku historijsku produkciju, u četiri ključna trenutka. U trenutku stvaranja izvora, u trenutku stvaranja arhive, stvaranja narativa i učitavanja retroaktivnog značenja, odnosno stvaranja historije o krajnjem slučaju. Podsjetite se, razmislite o tome u kojem smo od ovih momenta mi uistinu učestvovali u pisanju i pričanju toga što nam se dogodilo", rekao je Suljagić.

Dalje je kazao kako zbog toga “ne postoji historija onog što se događalo u Srebrenici između maja 1992. i jula 1995".

"Ta bi priča uključivala i Bošnjake kao aktere vlastite sudbine, njihov otpor i njihovu žilavost. Uključivala bi i činjenicu da je Zapad, time što je nametnuo embargo na oružje mladoj bosanskoj državi, vezao ruke bošnjačkim mladićima iz ruralne Istočne Bosne koji su pružali otpor i naoružavali se uzimajući oružje od srpskih snaga, te usprkos nesagledivim nedaćama osigurali preživljavanje desetina hiljada ljudi u Srebrenici do jula 1995. Takva historija uključivala bi sagu u opsadi i izgladnjivanju, korištenju hrane ne samo kao oruđa, nego i kao oružja koje je na dnevnoj osnovi ubijalo desetine ljudi", podvukao je Suljagić.

Međunarodna naučna konferencija "Srebrenica 30 godina poslije genocida: sjećanje, odgovornost i izazovi negiranja", održava se u okviru programa "Odgovornost za budućnost", kojim će ove godine kroz niz programa akademskog i kulturnog sadržaja, obilježiti 30 godina od genocida nad Bošnjacima u i oko Srebrenice, kao i 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao okvirnog plana za mir u Bosni i Hercegovini.

Ova dva događaja predstavljaju ključne trenutke u recentnoj historiji države Bosne i Hercegovine, a brojna pitanja za ova dva važna događaja i dalje nisu odgovorena i traže angažman naučne zajednice. Kao najstarija i najznačajnija obrazovna i naučna institucija u Bosni i Hercegovini, Univerzitet u Sarajevu ima ključnu odgovornost u promoviranju objektivnog i temeljitog naučnog istraživanja ovih događaja, s ciljem edukacije novih generacija o njihovom značaju.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.