Dodik dao iskaz u Tužilaštvu, Sud BiH ukinuo potjernicu i pritvor
Odlukom Suda BiH, predsjedniku entiteta RS određena mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu

Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, u petak je u dao iskaz u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine u svojstvu osumnjičenog povodom istrage da je počinio krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon čega mu je Sud Bosne i Hercegovine ukinuo pritvor, javlja Anadolu.
Tim povodom državno Tužilaštvo i Sud izdali su zajedničko saopćenje za javnost u kojem se navodi kako je nakon davanja iskaza, Dodiku ukinut pritvor "jer ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen".
"Osumnjičeni Milorad Dodik je dobrovoljno pristupio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji branioca, radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo Napad na ustavni poredak iz člana 156. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZ BiH)", navodi se u saopćenju i dodaje:
"Istog dana (petak), postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH, izveden je pred Sud Bosne i Hercegovine, te je održano ročište na kojem je Sud BiH, donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Miloradu Dodiku ukinut pritvor, s obzirom da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen, te istovremeno određene sljedeće mjere zabrane: mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu."
Izrečene mjere zabrane, kako se navodi, po ovom rješenju mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda.
"Kontrola opravdanosti trajanja izrečenih mjera zabrane vršit će se po isteku svakih dva (2) mjeseca. Osumnjičeni je posebno upozoren da mu se može odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze iz određenih mjera zabrane", saopćeno je.
- Politička kriza u BiH -
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u bh. entitetu RS.