Petković: Kosovo tek treba formirati Zajednicu srpskih općina nakon gotovo 12 godina
Srbija izražava zabrinutost zbog zastoja u provedbi Briselskog sporazuma

Kosovo tek treba uspostaviti Zajednicu srpskih općina (ZSO), izjavio je u četvrtak Petar Petković, šef Ureda za Kosovo i Metohiju pri Vladi Srbije, tokom sastanka sa specijalnim izaslanikom Mađarske za Zapadni Balkan Zsoltom Bunfordom, javlja Anadolu.
Petković je rekao kako je Kosovo dužno formirati ZSO temeljem Briselskog sporazuma iz 2013. godine, koji je potpisan uz posredovanje Evropske unije. Sporazum je imao za cilj dodijeliti ograničenu samoupravu općinama sa srpskom većinom na Kosovu, ali se njegova provedba suočila s višestrukim odgađanjima.
Dok Srbija insistira na uspostavi ZSO-a, Kosovo pruža otpor navodeći zabrinutost za svoj suverenitet.
Prema Petkovićevim riječima, ZSO bi pružao osnovne usluge Srbima i drugim zajednicama na Kosovu, uključujući socijalna davanja, penzije, poštanske usluge i općinsku upravu. Dodao je da su zatvorene institucije koje su trebale biti temelj za Zajednicu srpskih općina, optuživši kosovskog premijera Albina Kurtija da blokira njeno osnivanje.
Vojna saradnja Kosova, Albanije i Hrvatske
Petković je također izrazio zabrinutost zbog nedavno potpisanog Memoranduma o odbrambenoj saradnji između Kosova, Albanije i Hrvatske. Trilateralni memorandum, potpisan u Tirani 18. marta, ima za cilj jačanje odbrambenih kapaciteta, poboljšanje tehnološke saradnje, vojne interoperabilnosti, suzbijanje hibridnih prijetnji i podršku integraciji Kosova u NATO.
Dokument, koji ostaje otvoren za Sjevernu Makedoniju i Crnu Goru, također je izazvao interesovanje Bugarske. Srbija, međutim, nije pozvana da se pridruži i oštro se usprotivila inicijativi, nazivajući je provokacijom.
Ministri obrane Kosova, Albanije i Hrvatske istakli su da je Memorandum isključivo usmjeren na odbranu i ne predstavlja prijetnju regionalnim susjedima. Do potpisivanja Memoranduma dolazi usred porasta napetosti između Kosova i Srbije, nestabilnosti u Bosni i Hercegovini i rasprava o širenju NATO-a u regiji.
Nezavisnost Kosova
Kosovo je proglasilo nezavisnost od Srbije 17. februara 2008, gotovo desetljeće nakon sukoba 1998.-1999. i intervencije NATO-a. Dok više od 100 zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države i većinu članica Evropske unije, priznaje neovisnost Kosova, Srbija, zajedno s Rusijom i Kinom, i dalje to osporava.
Neuspjeh u uspostavi Zajednice srpskih općina i sve veća vojna saradnja Kosova s regionalnim saveznicima ostaju glavne tačke spora između Beograda i Prištine, doprinoseći napetostima na Zapadnom Balkanu.