Objavljena prva akademska studija o morskom prostornom planiranju Turske
Potrebe Turske u moru – kao što su energija, ribarstvo i transport – dostići će nove dimenzije korištenjem MSP mape i integracijom s plavom ekonomijom, kazao je izvršni direktor DEHUKAM-a

Nacionalni istraživački centar za pomorsko pravo Univerziteta u Ankari (DEHUKAM) objavio je prvu akademsku studiju o morskom prostornom planiranju Turske (MSP), koja ima za cilj da zemlja maksimalno iskoristi održivo korištenje okolnih mora, javlja Anadolu.
Napori Turske u pogledu morskog prostornog planiranja, pokrenuti prije mnogo godina kako bi zaštitili svoja prava i interese u okolnim morima, te bolje procijenili uticaje budućih pomorskih aktivnosti na okoliš i maksimalno iskoristili morska područja, sada dostižu završnu fazu uz doprinose relevantnih institucija.
U sklopu ove inicijative, DEHUKAM je objavio mapu na web stranici "www.dmpturkiye.dehukam.org".
Mapa pokazuje da su prema morskom prostornom planiranju Turske, područja izvan njenih teritorijalnih voda u okolnim morima određena za ekonomske, naučne i vojne aktivnosti, sa specifičnim zonama identificiranim za svaku svrhu.
Studije se provode kako bi se zaštitila prava i interesi Turske u njenim morima, ali i kako bi se osigurala usklađenost s relevantnim zakonodavstvom Evropske unije.
- Produbljivanje koncepta "Plave domovine" -
Prema zvaničnim izvorima, pod pokroviteljstvom Predsjedništva će biti uspostavljen "Međuinstitucionalni koordinacioni komitet" na visokom nivou koji će koordinirati Ministarstvo vanjskih poslova radi boljeg upravljanja pitanjima MSP-a u državnim institucijama. Plan, koji funkcionira kao "master plan" za mora, pomoći će u usmjeravanju kako će se pomorska područja koristiti.
Turska Republika Sjeverni Kipar također navodno provodi slične studije u pravcu proglašenja vlastitog MSP-a.
Očekuje se da će studija MSP-a doprinijeti boljem razumijevanju koncepta "Plave domovine" među javnim i relevantnim sektorima, te pomoći u organizaciji aktivnosti Turske u okolnim morima na strukturiraniji način uzimajući u obzir i okolišne faktore.
- Cilj MSP-a najefikasnije korištenje morskih područja -
Prema izjavi DEHUKAM-a, mora nisu samo izvor prirodnog bogatstva, već su i neophodna za ekonomski razvoj, sigurnost hrane i zdravlje ekosistema.
Učinkovito, održivo i upravljanje morem sa više dionika je stoga kritično, i tu MSP dolazi u igru.
MSP je naučno zasnovan, participativan i integrirani proces planiranja razvijen kako bi se osiguralo skladno korištenje obalnih i morskih područja. Cilj mu je uravnotežiti različite namjene kao što su ribarstvo, proizvodnja energije, transport, turizam, očuvanje i naučna istraživanja za optimalno i održivo korištenje morskih prostora.
MSP nije samo alat za zaštitu morskih područja i procjenu ekonomskog potencijala, već doprinosi i jačanju plave ekonomije, upravljanju zaštićenim morskim područjima, borbi protiv klimatskih promjena i osiguravanju budućnosti mora.
Iako Turska još uvijek nije službeno usvojila MSP, posljednjih godina postignut je značajan napredak. Brojne studije, istraživački napori i projekti vezani za MSP su sprovedeni u saradnji sa javnim institucijama, univerzitetima, organizacijama civilnog društva i privatnim sektorom.
Akademsko interesovanje za MSP takođe raste, a o ovoj temi se naširoko raspravlja na domaćim i međunarodnim konferencijama, simpozijumima i radionicama.
Kao dio ovih napora, DEHUKAM je predvodio uspostavljanje turske MSP platforme, koja ima za cilj da predstavi napore zemlje u ovoj oblasti unutar strukturiranog okvira.
Platforma uključuje ažurirane informacije o projektima vezanim za MSP u Turskoj, nadležnim tijelima, postojećoj zakonodavnoj infrastrukturi i ključnim elementima MSP-a.
- DEHUKAM-ova karta morskog prostornog planiranja Turske -
Jedna od najupečatljivijih komponenti MSP platforme Turske je nova mapa, kreirana korištenjem otvorenih izvora podataka koje dijele javne institucije i privatni sektor.
Karta MSP vizualno predstavlja morske aktivnosti, potencijalna područja korištenja i potrebe planiranja u turskim vodama. Služi kao kritička referenca za donosioce odluka, istraživače i investitore. Izrada takve karte označava konkretan i strateški korak u procesu morskog prostornog planiranja Turske.
Mapa, napravljena kao akademska studija, ne predstavlja zvanični stav Turske. Označena područja na DEHUKAM karti označavaju zone implementacije projekta i ne podrazumijevaju državnu nadležnost.
Ipak, MSP platforma Turske funkcionira ne samo kao alat za razmjenu informacija, već i kao strateška platforma koja jača saradnju više dionika, premošćuje akademsku zajednicu i praksu i podržava kreiranje politika.
Svi ovi napori odražavaju odlučnost Turske da naučno izgradi svoju viziju "Plave domovine" – prepoznajući ekonomski potencijal, ekološku vrijednost i geopolitičku važnost mora koje okružuju zemlju.
Turska ima za cilj razviti holistički i održiv model upravljanja za svoja morska područja, osiguravajući očuvanje i razvoj "Plave domovine" za sadašnje i buduće generacije.
Izvršni direktor DEHUKAM-a Mustafa Baskara govorio je za Anadolu o prvoj akademskoj studiji o MSP-u Turska i istakao rastuću globalnu potrebu za morskim resursima.
Međutim, Baskara je upozorio da je povećana upotreba mora počela da ugrožava održivost mora, morskih ekosistema i biodiverziteta.
"Zbog toga je UNESCO pokrenuo studije prostornog planiranja mora na inicijativu Međuvladine okeanografske komisije 2000-ih", rekao je.
Napomenuo je da dok je EU direktivom iz 2014. godine MSP učinila obaveznim za države članice, Turska je, kao nečlanica, izabrala da provede MSP u potpunosti u okviru vlastitog suvereniteta.
Naglasio je da su istraživanja i aktivnosti koje vodi DEHUKAM zasnovani na pristupu zasnovanom na ekosistemu i da MSP platforma Turske pokriva studije, projekte i institucionalne nalaze vezane za prostorno planiranje mora.
Baskara je naglasio da MSP mapa nije jednokratni, finalizirani proizvod, već "živa mapa", ona koja se može razvijati i usavršavati u skladu s potrebama u razvoju i novoidentifikovanim jurisdikcijama.
Naveo je da će morske potrebe Turske – kao što su energija, ribarstvo i transport – dostići nove dimenzije korištenjem karte MSP-a i integracijom s plavom ekonomijom.
"Naš rad u ovoj oblasti zasniva se na akademskim naučnim podacima i proizvodi se korištenjem javno dostupnih resursa, u koordinaciji sa javnim institucijama", dodao je Baskara.