Forto: Vijeću ministara upućena odluka o privremenom finansiranju BHANSA-e

BHANSA u teškoj situaciji jer su zamrznute isplate EUROCONTROL-a nakon arbitražne presude u korist slovenske kompanije protiv BiH, zbog duga koji je proizveo entitet RS

BHSC Yayın: 17 Nisan 2025 - Perşembe - Güncelleme: 17.04.2025 15:38:00
Editör -
Okuma Süresi: 6 dk.
Google News

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto upozorio je da je zemlja u opasnosti da dugoročno izgubi kontrolu nad nebom, poručivši da je pripremljena odluka o privremenom finansiranju Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA), javlja Anadolu.

BHANSA je u teškoj situaciji nakon zamrzavanja isplata EUROCONTROL-a, nakon arbitražne presude u korist slovenske kompanije Viaduct protiv Bosne i Hercegovine. BHANSA nije bila stranka u sporu. Riječ je o slučaju izgradnje hidroelektrana na Vrbasu, u kojem je ugovor raskinut između Vlade bh. entiteta Republika Srpska i slovenske kompanije.

"Ovo je ogromna šteta za BiH koju je teško izmjeriti u smislu narušavanja ugleda, ukoliko izgubimo kapacitet kontrole neba", rekao je Forto, dodavši kako se konsultuje i o tome "ko treba pokrenuti krivičnu prijavu protiv odgovornih za ovu situaciju".

Nakon sastanka s predstavnicima Sindikata BHANSA u četvrtak, na kojem je razgovarano i posljedicama arbitražne presude, Forto je podsjetio da postoje dva problema u vezi s blokadom agencije koja kontroliše bh. nebo.

Naveo je da je jedan od problema činjenica da je jedna firma iz Slovenije u međunarodnom arbitražnom postupku pobijedila protiv BiH za dug koji je proizvela vlada bh. entiteta RS.

"Oni su izvršenje stavili na račun BHANSA-e i ona je ovdje kao neka vrsta kolateralne štete za nešto što nema nikakve veze s njima", poručio je.

Drugi problem je kako će BiH uspostaviti presedan isplata ovakvih arbitražnih presuda, imajući u vidu informacije o postojanju još procesa daleko veće vrijednosti od "slučaja Viaduct".

Način na koji će biti riješena ova izvršna isplata duga koji je proizveo bh. entitet RS, a blokirani su računi BiH, uspostavit će presedan za buduće presude, tvrdi Forto.

Ukoliko se ne riješi privremeno finansiranje BHANSA-e, BiH može pretrpjeti štetu koja nadilazi iznos od 110 miliona, koji je potrebno platiti.

"Ukoliko oni obustave rad ili ukoliko bude procjena iz evropskih institucija koje se bave ovih sektorom da neće biti mogućnosti da rad obavljaju na najbolji mogući način, BiH, ne samo da će izgubiti prelete i prihode koji se broje u desetinama miliona maraka nego će potencijalno izgubiti kontrolu nad svojim nebom. Ta kontrola će biti prepuštena drugim državama i njihovim agencijama."

Povratak kontrole nad nebom može trajati godinama, a možda se nikad i ne dobije, upozorio je ministar, dodavši: "Ovaj rizik je ogroman."

Također, upozorio je i na rizik za sva četiri aerodroma u BiH da potpuno izgube mogućnost da rade letove u jednom periodu.

Odluka o privremenom finansiranju BHANSA-e će biti upućena Vijeću ministara BiH koje bi je trebalo razmatrati u utorak. Izrazio je nadu da će "svi pokazati dovoljno zdravog razuma da je usvoje". Forto je kazao kako BiH treba "sistem gdje će štetu platiti onaj koji je i prouzrokovao."

Predsjednik Sindikata kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini Vinko Malnar poručio je da su zaposlenici dovedeni u situaciju koja nema veze s njihovim poslom, već s politikom.

"Sredstva su trenutno blokirana zbog međunarodnih presuda i arbitražnih postupaka. Ja ne želim da se bavim tim nego kontrolom letenja, poslom za koji sam se školovao", naglasio je. Dodao je da je BHANSA neprofitna organizacija koja godišnje uveze 85 miliona KM, od čega dio novca ide i entitetima.

Malnar je kazao kako zaposleni razmatraju opciju pokretanja štrajka.

Problemi za BHANSA-u nastali su zbog procesa izvršenja arbitražne odluke, koje je posljedica spora tužitelja s Vladom entiteta RS, koja nije izmirila svoje obaveze uprkos ranije potpisanom sporazumu s Vijećem ministara BiH. Sporazumom se RS obavezao bezuslovno ispuniti sve obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u arbitražnom postupku u ime Bosne i Hercegovine.

Slovenačka strana pokrenula je arbitražni postupak radi naknade štete nakon što je vlada bh. entiteta RS raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu. Vlada RS-a trebala je Viaductu isplatiti uz glavnicu i kamate 110 miliona KM (55 miliona eura) odštete.

Radi se o ugovoru sa Viaductom iz 2004. vrijednom 165 miliona eura koji je trebao osigurati gradnju hidroelektrana "Krupa" i "Banjaluka Niska". Do arbitraže je došlo nakon što je u oktobru 2015. godine HES Vrbas, u većinskom vlasništvu slovenačkog preduzeća, Vladi RS uputio odštetni zahtjev od 46 miliona maraka zbog jednostranog raskida ugovora.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.