Sarajevo obilježava oslobađanje 1945. i početak opsade 1992.

Na današnji dan 1945. glavni grad Bosne i Hercegovine oslobođen je od fašističke okupacije NDH, a 1992. godine započela je opsada koja je trajala 1.425 dana

BHSC Yayın: 07 Nisan 2025 - Pazartesi - Güncelleme: 07.04.2025 14:02:00
Editör -
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

Odavanjem počasti i polaganjem cvijeća ispred Vječne vatre, spomenika žrtvama Drugog svjetskog rata, i na šehidskom mezarju Kovači, obilježava se 6. april, Dan grada Sarajeva.

U centru grada, jutros su se okupile brojne delegacije koje su podsjetile na dva jako važna datuma u historiji Sarajeva, 6. aprila 1945. i 1992. godine.

Na današnji dan 1945. godine glavni grad Bosne i Hercegovine oslobođen je od fašističke okupacije režima NDH, a 1992. godine započela je opsada Sarajeva koja je trajala 1.425 dana i jedna je od najdužih u historiji modernog ratovanja, tokom koje je živote izgubilo 10.514 ljudi među kojima 1.601 dijete.

Gradonačelnik Sarajeva Predrag Puharić istakao je da ovi datumi pokazuju koliko je Sarajevo posvećeno slobodi.

"Koliko Sarajevo ne dozvoljava da se kalkuliše slobodom, da se kalkuliše onim vrijednostima koje su antifašizam, onim vrijednostima koje su zajedništvo, tolerancija i sve kategorije multikulturalizma. Sarajevo nikada ne ostaje u prošlosti", poručio je.

Obilježavajući današnji dan, naveo je, svima "možemo biti putokaz kako praviti evropsku budućnost".

Da je simbolički 6. april dokaz kontinuiteta i nesalomljivosti Sarajeva i sarajevskog duha, smatra predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković.

"Te davne 1945. upravo na 6. april partizani su oslobodili Sarajevo od fašizma, a 6. aprila 1992. neki neofašisti su zatvorili krug oko Sarajeva. Izdržalo je Sarajevo i ove druge. Uspjeli smo sačuvat multikulturalnost, taj sarajevski duh", poručio je i dodao da Sarajevo danas nije isti jer mu nedostaje 11.000 stanovnika.

Šesti april je jedan od najznačajnijih datuma u historiji Sarajeva. Sve što se događalo tog datuma 1945. i 1992. godine postalo je simbol otpora njegovih građana svim oblicima fašizma, ksenofobije i mržnje prema drugom i drugačijem.

To je dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata, ali i dan koji simbolizuje početak opsade Sarajeva u proteklom ratu u BiH.

Zbog toga se 6. april obilježava kao Dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i Dan grada.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.