Bećirović u Briselu pozvao na dugoročno prisustvo NATO snaga u BiH

Članstvo Bosne i Hercegovine u NATO-u je najbolje rješenje u smislu osiguranja kvalitetnog sigurnosnog okruženja, rekao je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine

BHSC Yayın: 15 April 2025 - Tuesday - Güncelleme: 15.04.2025 17:05:00
Editör -
Okuma Süresi: 8 dk.
Google News

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović ukazao je u utorak u Briselu na značaj proaktivnog djelovanja NATO-a u BiH, pozivajući da se osigura dugoročno prisustvo NATO snaga u vojnim bazama u BiH, jer bi to bila najbolja prevencija narušavanju mira i sigurnosti u zemlji i regionu, javlja Anadolu.

Naglasio je da Bosnu i Hercegovinu treba još čvršće institucionalno inkorporirati u sigurnosni okvir Alijanse.

"To podrazumijeva pojačano prisustvo NATO-a u Bosni i Hercegovini, usvajanje strateškog koncepta kojim se pojačavaju sigurnosne garancije za Bosnu i Hercegovinu, te razvijanje konkretnih planova političkog i vojnog djelovanja u kriznim situacijama", poručio je Bećirović u obraćanju članovima Sjevernoatlantskog vijeća (NAC) u Briselu.

Rekao je da današnji sastanak, na najvišem nivou, još jednom pokazuje da je Bosna i Hercegovina važna za Alijansu i da je veoma važno ubrzati evroatlantski put države.

"Bosna i Hercegovina i NATO su nerazdvojno povezani. NATO je uspostavio i očuvao mir u Bosni i Hercegovini. Građani i narodi Bosne i Hercegovine su trajno zahvalni NATO-u", naglasio je Bećirović.

Podsjetio je da je Dejtonskim mirovnim sporazumom, Aneks 1-A, jasno propisana uloga NATO-a. Prema ovom međunarodnom sporazumu, NATO ima mandat i dužnost, kada je to potrebno, uspostaviti svoje snage s ciljem zaštite mira i države Bosne i Hercegovine.

"Od izuzetnog je značaja pristup Alijanse koji podrazumijeva da se sigurnost Bosne Hercegovine inkorporira u sigurnost NATO-a, kao i važnost zajedničkog djelovanja na snaženju odbrambenih sposobnosti Bosne i Hercegovine", rekao je član Predsjedništva BiH, pozdravljajući odluku NATO-a da razvije novi paket izgradnje odbrambenih kapaciteta (DCB) za Bosnu i Hercegovinu.

"Paket uključuje projekte koji su veoma važni za jačanje odbrambenih sposobnosti, otpornosti i interoperabilnosti sa NATO-om", pojasnio je.

Podsjetio je i da je BiH usvojila sve ključne zakonske, strateške i druge dokumente u oblasti odbrane i sigurnosti u kojima se jasno kaže da je cilj postati članicom NATO-a.

"Sve dok ne budu promijenjeni navedeni zakoni i dokumenti, oni moraju biti provođeni i obavezujući su za sve. Podsjećam, njih su jednoglasno usvojili državni organi i to glasovima i Bošnjaka, i Srba, i Hrvata, i Ostalih", rekao je Bećirović.

Član Predsjedništva BiH je podsjetio i da je na putu prema punopravnom članstvu u NATO-u, Bosna i Hercegovina postigla konkretne rezultate.

Između ostalog, državni organi vlasti su usvojili pet godišnjih programa reformi Bosne i Hercegovine, koji su dostavljeni u Brisel, a šesti je u pripremi, usaglasili s NATO-om Individualni prilagođeni partnerski program za period 2025. – 2028., usvojili više od 70 odluka iz oblasti odbrane na sjednicama Predsjedništva BiH u posljednje dvije godine, te su deklarirali i evaluirali Bataljonsku borbenu grupu lake pješadije OSBiH, koja je uspješno ocijenjena od NATO-a.

 

- Napad na ustavni poredak

"Nažalost, rukovodstvo bh. entiteta Republika Srpska (RS) je početkom marta ove godine brutalno napalo ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Ne zaboravimo, rukovodstvo ovog entiteta već godinama podriva Dejtonski mirovni sporazum i otvoreno radi protiv evroatlantskih intergracija Bosne i Hercegovine", poručio je Bećirović.

Naveo je da su nadležne pravosudne institucije Bosne i Hercegovine (Ustavni sud BiH, Tužilaštvo BiH i Sud BiH), u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine, usvojile odgovarajuće mjere i odluke kojima su nelegalni akti bh. entiteta RS stavljeni van pravne snage.

Milorad Dodik je prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog napada na ustavni poredak države. Zbog negiranja sudskih odluka i nastavka antiustavnog djelovanja, Sud BiH je, u skladu s zakonom, raspisao centralnu potjernicu za Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, podsjetio je.

"Imajući u vidu ove činjenice, navedeni čelnici bh. entiteta RS više nisu relevantni sagovornici, oni su predmet pravosuđa", poručio je, navodeći da postoje brojni zajednički interesi Bosne i Hercegovine i NATO-a da naša država što prije postane članica Alijanse.

Između ostalog, naveo je da su NATO i EU put Bosne i Hercegovine komplementarni, a sigurnosni i vojni razlozi ogledaju se u činjenici da bi bilo puno efikasnije integrirati Bosnu i Hercegovinu u NATO, nego raspoređivati NATO snage da uspostavljaju mir i sigurnost u državi i regiji.

"Članstvo Bosne i Hercegovine u NATO-u je najbolje rješenje u smislu osiguranja kvalitetnog sigurnosnog okruženja", naglasio je Bećirović.

Smatra da bi Bosna i Hercegovina kao članica NATO-a učvrstila svoj demokratski put i razvoj, a ulazak u NATO bi ojačao i regionalnu saradnju, jer dobrosusjedski odnosi pridonose smanjenju sigurnosnih prijetnji.

"Članstvo u NATO-u stvara pretpostavke za ekonomsku stabilnost i rast stranih ulaganja", istakao je Bećirović, iznoseći i nekoliko konkretnih prijedloga.

"Smatram da je izuzetno važno da NATO proaktivno djeluje u Bosni i Hercegovini, uključujući i mjere odvraćanja. Veoma je važno osigurati dugoročno prisustvo NATO snaga u vojnim bazama u Bosni i Hercegovini. To bi bila najbolja prevencija narušavanju mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini i regiji", poručio je.

Naglasio je da je nužno imati spreman odgovor NATO-a u slučaju da se u Vijeću sigurnosti UN-a uloži veto i spriječi produženje misije EUFOR-a u Bosni i Hercegovini.

"Bosnu i Hercegovinu treba još čvršće institucionalno inkorporirati u sigurnosni okvir Alijanse. To podrazumijeva pojačano prisustvo NATO-a u Bosni i Hercegovini, usvajanje strateškog koncepta kojim se pojačavaju sigurnosne garancije za Bosnu i Hercegovinu, te razvijanje konkretnih planova političkog i vojnog djelovanja u kriznim situacijama", rekao je Bećirović.

Predložio je usvajanje zajedničke mape djelovanja, s ciljem da Bosna i Hercegovina bude što prije pozvana u članstvo NATO-a.

- Put BiH ka članstvu u NATO-u

Put Bosne i Hercegovine ka članstvu u NATO-u počeo još 2001. godine, donošenjem Deklaracije u Parlamentarnoj skupštini BiH, iz čega je nastao Zakon o odbrani Bosne i Hercegovine, koji je propisao obavezu svih državnih institucija da rade na ispunjavanju kriterija za članstvo u NATO-u.

Zvaničan zahtjev za učešće u MAP-u (Membership Action Plan) BiH je dostavila 2009., a NAC je 2018. pozvao BiH da učestvuje u MAP-u. Naredne 2019. sačinjen je i dostavljen prvi Godišnji nacionalni program (ANP).

BiH je dosad učestvovala u dvije NATO misije, u Afganistanu i Iraku, te više misija UN-a i vojnih vježbi sa NATO snagama u zemlji i inostranstvu.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.