Vijeće ministara BiH u četvrtak o stanju u SIPA-i nakon ostavke direktora

Vijeće ministara razmatraće stanje u SIPA-i nakon ostavke Darka Ćuluma, dok pet klubova u PSBiH traži imenovanje Nebojše Vukanovića za novog ministra sigurnosti BiH

BHSC Yayın: 19 Mart 2025 - Çarşamba - Güncelleme: 19.03.2025 22:37:00
Editör -
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u četvrtak će na vanrednoj sjednici razmatrati stanje u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) nakon ostavke direktora Darka Ćuluma, dan nakon potvrde Ministarstva sigurnosti da radi na izboru novog rukovodstva SIPA-e, javlja Anadolu.

Na dnevnom redu Vijeća ministara ne nalazi se inicijativa o imenovanju novog ministra sigurnosti BiH, iako je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH prije skoro dva mjeseca smijenio Nenada Nešića zbog optužbi za korupciju.

Pet poslaničkih klubova iz Predstavničkog doma PSBiH u utorak je uputilo inicijativu predsjedavajućoj Vijeću ministara Borjani Krišto za imenovanje opozicionog političara iz entiteta RS Nebojše Vukanovića za državnog ministra sigurnosti. Inicijativu su potpisali klubovi SDS - PDP, SDP, NiP, NS - BHI KF i mješoviti klub.

Ćulum, kadar Dodikovog SNSD-a, vladajuće stranke u entitetu RS koja učestvuje u vlasti i na državnom nivou, podnio je ostavku nakon što je Narodna skupština Republike Srpske donijela zakone kojima je zabranjen rad državnog Suda, Tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i SIPA-e u tom entitetu u BiH.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremenom mjerom stavio je van snage sporne zakone.

Ćulum je potvrdio kako se s pozicije direktora SIPA-e povukao "u skladu sa zakonima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske".

Danas je Ministarstvo sigurnosti BiH, u čijoj je nadležnosti SIPA, potvrdilo da zajedno s Vijećem ministara BiH, "intenzivno radi na rješavanju novonastale situacije i izbora novog rukovodstva Državne agencije za istrage i zaštitu".

Politička kriza u BiH uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio entitetskog predsjednika Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".

Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine.

Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi u Službenom glasniku zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.

Na prijedlog Tužilaštva, Sud BiH je krajem prošle sedmice odredio jednomjesečni pritvor Dodiku, Viškoviću i Stevandiću.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.