Vijeće ministara BiH u četvrtak o stanju u SIPA-i nakon ostavke direktora
Vijeće ministara razmatraće stanje u SIPA-i nakon ostavke Darka Ćuluma, dok pet klubova u PSBiH traži imenovanje Nebojše Vukanovića za novog ministra sigurnosti BiH

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u četvrtak će na vanrednoj sjednici razmatrati stanje u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) nakon ostavke direktora Darka Ćuluma, dan nakon potvrde Ministarstva sigurnosti da radi na izboru novog rukovodstva SIPA-e, javlja Anadolu.
Na dnevnom redu Vijeća ministara ne nalazi se inicijativa o imenovanju novog ministra sigurnosti BiH, iako je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH prije skoro dva mjeseca smijenio Nenada Nešića zbog optužbi za korupciju.
Pet poslaničkih klubova iz Predstavničkog doma PSBiH u utorak je uputilo inicijativu predsjedavajućoj Vijeću ministara Borjani Krišto za imenovanje opozicionog političara iz entiteta RS Nebojše Vukanovića za državnog ministra sigurnosti. Inicijativu su potpisali klubovi SDS - PDP, SDP, NiP, NS - BHI KF i mješoviti klub.
Ćulum, kadar Dodikovog SNSD-a, vladajuće stranke u entitetu RS koja učestvuje u vlasti i na državnom nivou, podnio je ostavku nakon što je Narodna skupština Republike Srpske donijela zakone kojima je zabranjen rad državnog Suda, Tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i SIPA-e u tom entitetu u BiH.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremenom mjerom stavio je van snage sporne zakone.
Ćulum je potvrdio kako se s pozicije direktora SIPA-e povukao "u skladu sa zakonima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske".
Danas je Ministarstvo sigurnosti BiH, u čijoj je nadležnosti SIPA, potvrdilo da zajedno s Vijećem ministara BiH, "intenzivno radi na rješavanju novonastale situacije i izbora novog rukovodstva Državne agencije za istrage i zaštitu".
Politička kriza u BiH uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio entitetskog predsjednika Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine.
Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi u Službenom glasniku zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Na prijedlog Tužilaštva, Sud BiH je krajem prošle sedmice odredio jednomjesečni pritvor Dodiku, Viškoviću i Stevandiću.