Predsjedništvo BiH osudilo protjerivanje njemačke ministrice iz RS-a, odluka nije jednoglasna

Za zaključke u kojima se osuđuje postupak Vlade RS-a i Milorada Dodika, glasali članovi Predsjedništva Bećirović i Komšić

BHSC Yayın: 13 May 2025 - Tuesday - Güncelleme: 13.05.2025 10:22:00
Editör -
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je sa dva glasa za i jednim protiv usvojilo zaključak kojim je osudilo postupanje Vlade entiteta Republika Srpska i entitetskog predsjednika Milorada Dodika prema njemačkoj ministrici za Evropu i klimu Anne Luhrmann kojim je proglašena nepoželjnom osobom u tom entitetu, javlja Anadolu.

“Riječ je o protupravnom postupanju kojim je ministrica Luhrmann proglašena nepoželjnom osobom (persona non grata), što je, uz upotrebu represivnih mjera, rezultiralo izgonom ministrice Luhrmann iz tog entiteta i ograničavanjem njenog kretanja”, navodi se u saopćenju iz kabineta člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, koji je inicirao vanrednu sjednicu o protupravnom postupanju vlasti RS-a u vezi s posjetom njemačke ministrice početkom aprila.

Za zaključke su glasali članovi Predsjedništva Bećirović i Željko Komšić, dok je predsjedavajuća Željka Cvijanović bila protiv, prenijeli su lokalni mediji.

“Prema Ustavu i zakonima države Bosne i Hercegovine, vođenje vanjske politike je u isključivoj nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine (čl. III.1.a.), konkretno Predsjedništva BiH (čl. V.3.a.), entiteti nemaju nadležnosti da preduzimaju bilo kakve mjere i aktivnosti u oblasti vanjske politike”, navodi se u zaključcima.

Predsjedništvo BiH je raspravljalo i o slučaju “Viaduct” i, kako je saopćeno iz Bećirevićevog kabineta, pozvalo Vijeće ministara BiH “da bez odlaganja, preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti za izvršenje presude ISCID Tribunala", s obavezom da se, pri tome zaštiti imovina i imovinski interesi i međunarodni kredibilitet Bosne i Hercegovine

Vijeće ministara i državno Pravobranilaštvo pozvani su da pri izvršenju presude ISCID Tribunala osiguraju i preduzmu sve pravne radnje i mjere “u skladu sa zakonima i drugim propisima Bosne i Hercegovine i primjenom Sporazuma/ugovora zaključenog između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srpske iz 2017. godine, po kojem se Vlada Republike Srpske bezuslovno i promptno, obavezala na plaćanja ukupnog duga, kao i svih nastalih zavisnih i drugih troškova s tim u vezi”.

Zatraženo je da u roku od 10 dana podnesu izvještaj o svim arbitražnim sporovima u kojima je kao ugovorna strana tužena država Bosna i Hercegovina, te poduzetim mjerama, navodi se u saopćenju iz kabineta Bećirovića.

Slovenačka kompanija Viaduct pokrenula je arbitražni postupak radi naknade štete nakon što je Vlada bh. entiteta RS raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu. Vlada RS-a trebala je Viaductu isplatiti uz glavnicu i kamate 110 miliona KM (55 miliona eura) odštete.

Radi se o ugovoru sa Viaductom iz 2004. vrijednom 165 miliona eura koji je trebao osigurati gradnju hidroelektrana "Krupa" i "Banjaluka Niska". Do arbitraže je došlo nakon što je u oktobru 2015. HES Vrbas, u većinskom vlasništvu slovenačkog preduzeća, Vladi RS uputio odštetni zahtjev od 46 miliona maraka zbog jednostranog raskida ugovora.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.