Predsjedništvo BiH osudilo protjerivanje njemačke ministrice iz RS-a, odluka nije jednoglasna
Za zaključke u kojima se osuđuje postupak Vlade RS-a i Milorada Dodika, glasali članovi Predsjedništva Bećirović i Komšić

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je sa dva glasa za i jednim protiv usvojilo zaključak kojim je osudilo postupanje Vlade entiteta Republika Srpska i entitetskog predsjednika Milorada Dodika prema njemačkoj ministrici za Evropu i klimu Anne Luhrmann kojim je proglašena nepoželjnom osobom u tom entitetu, javlja Anadolu.
“Riječ je o protupravnom postupanju kojim je ministrica Luhrmann proglašena nepoželjnom osobom (persona non grata), što je, uz upotrebu represivnih mjera, rezultiralo izgonom ministrice Luhrmann iz tog entiteta i ograničavanjem njenog kretanja”, navodi se u saopćenju iz kabineta člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, koji je inicirao vanrednu sjednicu o protupravnom postupanju vlasti RS-a u vezi s posjetom njemačke ministrice početkom aprila.
Za zaključke su glasali članovi Predsjedništva Bećirović i Željko Komšić, dok je predsjedavajuća Željka Cvijanović bila protiv, prenijeli su lokalni mediji.
“Prema Ustavu i zakonima države Bosne i Hercegovine, vođenje vanjske politike je u isključivoj nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine (čl. III.1.a.), konkretno Predsjedništva BiH (čl. V.3.a.), entiteti nemaju nadležnosti da preduzimaju bilo kakve mjere i aktivnosti u oblasti vanjske politike”, navodi se u zaključcima.
Predsjedništvo BiH je raspravljalo i o slučaju “Viaduct” i, kako je saopćeno iz Bećirevićevog kabineta, pozvalo Vijeće ministara BiH “da bez odlaganja, preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti za izvršenje presude ISCID Tribunala", s obavezom da se, pri tome zaštiti imovina i imovinski interesi i međunarodni kredibilitet Bosne i Hercegovine
Vijeće ministara i državno Pravobranilaštvo pozvani su da pri izvršenju presude ISCID Tribunala osiguraju i preduzmu sve pravne radnje i mjere “u skladu sa zakonima i drugim propisima Bosne i Hercegovine i primjenom Sporazuma/ugovora zaključenog između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srpske iz 2017. godine, po kojem se Vlada Republike Srpske bezuslovno i promptno, obavezala na plaćanja ukupnog duga, kao i svih nastalih zavisnih i drugih troškova s tim u vezi”.
Zatraženo je da u roku od 10 dana podnesu izvještaj o svim arbitražnim sporovima u kojima je kao ugovorna strana tužena država Bosna i Hercegovina, te poduzetim mjerama, navodi se u saopćenju iz kabineta Bećirovića.
Slovenačka kompanija Viaduct pokrenula je arbitražni postupak radi naknade štete nakon što je Vlada bh. entiteta RS raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu. Vlada RS-a trebala je Viaductu isplatiti uz glavnicu i kamate 110 miliona KM (55 miliona eura) odštete.
Radi se o ugovoru sa Viaductom iz 2004. vrijednom 165 miliona eura koji je trebao osigurati gradnju hidroelektrana "Krupa" i "Banjaluka Niska". Do arbitraže je došlo nakon što je u oktobru 2015. HES Vrbas, u većinskom vlasništvu slovenačkog preduzeća, Vladi RS uputio odštetni zahtjev od 46 miliona maraka zbog jednostranog raskida ugovora.