Napadi na džamije u Njemačkoj porasli su 2024. godine

Muharrem Kuzey, predsjednik Turske islamske unije za vjerska pitanja (DİTİB), izjavio je da je prošle godine u Njemačkoj izvršeno 175 napada na džamije i da je taj porast dostigao rekordni nivo.

BHSC Yayın: 27 Haziran 2025 - Cuma - Güncelleme: 27.06.2025 14:10:00
Editör -
Okuma Süresi: 5 dk.
Google News

Kuzey je dao izjavu dopisniku AA u sjedištu DİTİB-a, najveće muslimanske krovne organizacije u Njemačkoj, koja je povezana s otprilike 1.000 džamija.

Kuzey je izjavio da Biro za borbu protiv diskriminacije unutar DİTİB-a vodi statistiku i analizira napade na džamije od 2014. godine, te je rekao da su se napadi na džamije u Njemačkoj značajno povećali od 7. oktobra 2023. godine, kada je počeo sukob između Izraela i Palestine.

Kuzey je skrenuo pažnju na činjenicu da je do oktobra 2023. bilo 43 napada na džamije, a u posljednja 3 mjeseca 2023. godine 100, te da su napadi nastavili rasti i u 2024. godini, te da je prošle godine u Njemačkoj izvršeno 175 napada na džamije.

Kuzey je izjavio da su fluktuacije i sukobi na Bliskom istoku utjecali i na društvo u Njemačkoj, te je rekao da su napadi na džamije, koji su dostigli rekordne nivoe, "alarmantirajući".

Kuzey je rekao: „Dijelimo ovo pitanje i statistiku i s javnošću i s političarima i liderima javnog mnjenja. Zajedno raspravljamo i razgovaramo o mjerama koje se mogu poduzeti po ovom pitanju. Kako možemo podržati kulturu zajedničkog života? Kojim projektima možemo ojačati kulturu zajedničkog života? O tome raspravljamo.“

Kuzey je izjavio da su termini islamofobija i antisemitizam zapravo različiti nazivi za ksenofobiju, te je rekao da su također napisali pismo Centralnom vijeću Jevreja tražeći zajedničku akciju u borbi protiv ksenofobije u zemlji.

Naglašavajući da su muslimani sada dio njemačkog društva, Kuzey je primijetio sljedeće:

„Naši ljudi, naša omladina, rade kao poslovni ljudi u različitim segmentima i nivoima društva, u akademskim krugovima, birokratiji i politici, i mi pokušavamo pokazati da smo dio ovog društva u svakoj prilici. Umjesto da nas obeshrabruju, ovi napadi na džamije postavljaju pitanje kako se mogu poduzeti mjere opreza protiv njih? Kako se može ojačati kultura zajedničkog života? Razmišljamo o ovim pitanjima.

Pokušavamo motivirati našu omladinu, našu vlastitu zajednicu u tom smislu, i vjerujemo da ne samo muslimani ili stranci, već i njemačko društvo treba dati svoj doprinos obogaćivanju kulture zajedničkog života. To izražavamo u našim susretima s političarima, ljudima iz različitih segmenata društva i liderima javnog mnjenja. S nadom gledamo u budućnost. Ako Bog da, nastavit ćemo podržavati kulturu zajedničkog života našim projektima na ovu temu.“

Napominjući da se napadi i prijetnje džamijama vrše na različite načine, Kuzey je rekao: "Šalju se prijeteća pisma i e-mailovi. Osim toga, susrećemo se s prijetećim izjavama protiv muslimana, poput farbanja zidova džamija, crtanja svastika i križeva, te rasističkih prijetnji protiv muslimana, i mi ih otkrivamo. Istovremeno, borimo se da ih spriječimo tako što ćemo naše džamije identificirati sigurnosnim kamerama i privesti ih pravdi. U bliskoj smo komunikaciji s policijom i sigurnosnim jedinicama."

Rekordni porast u 2024. godini
Prema izvještaju koji je objavio Ured za borbu protiv diskriminacije o napadima na džamije u 2024. godini, na ova bogomolja u Njemačkoj je izvršeno 175 napada.

Izvještaj je pokazao da se ovaj broj učetverostručio u odnosu na 2021. godinu.

Shodno tome, napomenuto je da se približno 60 posto zabilježenih slučajeva sastojalo od uvreda, kleveta i prijetnji putem pošte ili e-maila, a slijede oštećenje imovine, grafiti sa zabranjenim simbolima poput svastika i direktne prijetnje.

Navedeno je da velika većina ovih akcija ima antimuslimansku i rasističku pozadinu, a 96 posto slučajeva bilo je protiv džamija povezanih s DİTİB-om.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.