Milatović nakon odgovora EK pozvao Vladu Crne Gore da unaprijedi sporazum s UAE
U mišljenju Evropske komisije, koje je Milatović ranije u pismu zatražio, konstatuje se da sporazum ne sadrži dovoljno detaljne odredbe koje bi direktno bile u suprotnosti sa pravom EU

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pozvao je u utorak vladu ove zemlje da unaprijedi Sporazum o ekonomskoj saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, javlja Anadolu.
U mišljenju Evropske komisije, koje je Milatović ranije u pismu zatražio, konstatuje se da sporazum ne sadrži dovoljno detaljne odredbe koje bi direktno bile u suprotnosti sa pravom EU.
Međutim, Evropska komisija izričito naglašava da sprovođenje pojedinih odredbi sporazuma, naročito onih koje su predmet najveće pažnje javnosti, a tiču se izuzeća od javnih nabavki, bi bilo u suprotnosti sa pravom EU. Takođe, što se tiče usklađenosti sporazuma sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, Evropska komisija ističe da će to zavisiti od tumačenja i sprovođenja projekata.
„Ovo mišljenje potvrđuje ono na što sam od početka ukazivao – da je sadržina spornog Sporazuma takva da njegovo sprovođenje ne bi bilo u skladu sa pravnom tekovinom EU, te da je o ovom Sporazumu bilo neophodno sprovesti temeljnu javnu raspravu unutar Crne Gore i ex-ante konsultovati Evropsku uniju, čiji punopravni član želimo da postanemo", naveo je Milatović i dodao:
"Kao predsjednik države, potpisao sam Sporazum o ekonomskoj saradnji sa UAE u uvjerenju da otvara prostor za unapređenje saradnje i jačanje ekonomskih veza između naše dvije prijateljske zemlje."
Međutim, sporni Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina nije potpisao jer smatra da otvara brojna pitanja koja se tiču njegove usaglašenosti sa ustavno-pravnim poretkom Crne Gore, ali i da postoje jasne rezerve u pogledu njegove implementacije u odnosu na pravnu tekovinu EU.
U kontekstu višestrukih upozorenja koja je EU već ranije uputila Podgorici u pogledu poštovanja principa vladavine prava, transparentnosti i tržišne konkurencije, ovaj signal iz Brisela dodatno komplikuje sudbinu spornih sporazuma.
U praktičnom smislu, to znači da EU očekuje da sporazum, iako formalno potpisan, ne bude operativan.
Riječ je o jednom od dva sporazuma koji se ja Vladom UAE potpisao sredinom marta premijer Crne Gore Milojko Spajić. Crnogorska Skupština je oba sporazuma potvrdila kao zakone, a predsjednik države Jakov Milatović potpisao je Zakon o ekonomskoj saradnji sa UAE, ali ne i Zakon o turizmu i razvoju nekretnina, koji je vraćen parlamentu na ponvno odlučivanje.
Sporazumu, odnosno Zakonu o turizmu osim Milatovića protivio se i dio NVO sektora u Crnoj Gori, a posebno lokalna vlast Ulcinja, zbog mogućeg projekta na Velikoj plaži.