Konaković u Mostaru: Stari most je priča koja okuplja i spaja BiH danas može biti primjer cijelom sv

BiH danas može biti primjer cijelom svijetu mogućeg mira, saradnje, razvoja, ne tako brzog i efektnog i značajnog kako bismo voljeli, ali ipak mogućeg u vremenu kada širom svijeta bjesne ratovi

BHSC Yayın: 20 May 2025 - Tuesday - Güncelleme: 20.05.2025 15:51:00
Editör -
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković poručio je da je "Stari most u Mostaru priča koja okuplja, spaja i dovodi milion ljudi na to područje", javlja Anadolu.

"Jučer sam govorio o tome kako most možemo gledati kao simbol spajanja dvije obale ili znak razdvajanja dvije obale", rekao je navodeći da posebno Stari most u Mostaru, može biti predmet naših pozitivnih rasprava i gledanja u budućnost ili naših stalnih rasprava o tome ko je prvi došao na ideju obnove, ko je prvi stavio kamen...

Pojasnio je da se sve to lako može vidjeti uvidom u dokumentaciju obnove Starog mosta.

"BiH danas može biti primjer cijelom svijetu mogućeg mira, saradnje, razvoja, ne tako brzog i efektnog i značajnog kako bismo voljeli, ali ipak mogućeg u vremenu kada širom svijeta bjesne ratovi", poručio je na diplomatskom panelu: "Zajedničko nasljeđe kao alat diplomatije" u Mostaru u okviru Međunarodne konferencije "MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost".

Naveo je kada se žele naglasiti neke vrijednosti BiH, tada se vraćamo u historiju, govori se o baštini i kulturi, a tu zasijaju neki simboli poput Starog mosta, koji ne samo da privlače turiste nego govore o trajnim vrijednostima jednog geografskog područja.

"Stari most u Mostaru je upravo to. To je priča koja okuplja, spaja, šalje te poruke, koja dovodi milion ljudi, a nije lako doći u Mostar", naglasio je Konaković.

Smatra da je kulturna diplomatija u BiH veoma zapostavljena.

Međunarodnom konferencijom "MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost" obilježava se 20. godišnjica upisa područja Starog mosta Starog grada Mostara na Listu svjetske baštine UNESCO-a.

Konferencija je okupila ugledne visoke dužnosnike, predsjednike, premijere, ministre, međunarodne i bosanskohercegovačke donositelje odluka, predstavnike zemalja Jugoistočne Evrope, Evropske unije, UNESCO-a, stručnjake za kulturnu baštinu, akademike, lidere civilnog društva i nevladine organizacije, mlade, kao i predstavnike medija i druge sudionike.

Tema ovogodišnje Konferencije "Zajednička baština kao alat diplomacije" ima za cilj promicanje dijaloga o izgradnji mira, očuvanju kulture i međunarodnoj suradnji te odavanje priznanja mostarskom putu pomirenja i njegovoj globalnoj simbolici kao mostu između kultura, religija i naroda, priopćili su organizatori.

U ponedjeljak navečer, uoči konferencije upriličen je skok sa Starog mosta te bacanje cvijeća za sve žrtve ratova, kao i zajedničko fotografiranje visokih dužnosnika i sudionika konferencije "MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost".

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.