Kaja Kallas u Sarajevu: Ne smije biti ugrožena sigurnost u Bosni i Hercegovini
Šefica EU diplomatije je izjavila da postupci rukovodstva entiteta Republika Srpska podrivaju rad domaćih institucija i pružanje javnih sluga

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas, poručila je u utorak u Sarajevu da ne smije biti ugroženo sigurno okruženje u Bosni i Hercegovini uslijed tekuće političke krize u zemlji.
Kallas je nakon sastanka sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine u Sarajevu ponovila da je Evropska unija posvećena evropskom putu BiH, jednako kao sigurnosti i stabilnosti regiona.
"Ustav Bosne i Hercegovine je ovdje kamen temeljac i njegovo poštivanje je obavezno", navela je šefica diplomatije EU.
Poručila je da je "opasno i neprihvatljivo bilo kakvo djelovanje kojim se podriva teritorijalni integritet, suverenitet i ustavni poredak Bosne i Hercegovine."
Kallas je izjavila da postupci rukovodstva entiteta Republika Srpska podrivaju rad domaćih institucija i pružanje javnih sluga.
"Tako se urušavaju temeljne slobode svih građana. Pozdravljamo činjenicu da državni službenici, nisu podlegli političkim pritiscima da se povuku iz institucija na državnom nivou. Građani su ti koji plaćaju cijenu napada na rad policijskih i pravosudnih organa. Evropska unija je posvećena stabilnosti, sigurnosti BiH", navela je Kallas i dodala:
"Imala sam priliku posjetiti trupe EU u kampu Butmiru u okviru misije EUFOR Althea, koja jasno potvrđuje da je Evropska unija spremna da osigura mir i stabilnost. Upravo temeljem te naše spremnosti da vas podržimo prošlog mjeseca smo bez odlaganja povećali broj vojnih snaga u zemlji u odgovoru na političku krizu."
Poručila je da "ne smije biti ugroženo sigurno i bezbjedno okruženje u zemlji."
Kallas je ponovila da politički lideri moraju raditi na premošćavanju podjela, a ne na njihovom produbljivanju.
"Politička nestabilnost također spriječava vaš napredak na putu ka EU, a vaši građani žele biti u Evropskoj uniji. Evo uz nekoliko koraka o kojima smo govorili danas, zemlja će moći i formalno otvoriti pregovore. Nema prečica za ulazak u EU, ali vrata za BiH su otvorena", zaključila je Kallas koja je danas obišla i vojnike EUFOR-a u bazi u Butmiru.
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak". Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu.