Jedinstven primjer u Evropi: U Sarajevu u samo nekoliko stotina metara bogomolje različitih religija

Dok šetate "srcem" Sarajeva miješaju se zvuci ezana sa munara džamija i crvena zvona

BHSC Yayın: 21 Nisan 2025 - Pazartesi - Güncelleme: 21.04.2025 11:30:00
Editör -
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

Sarajevo je od davnina poznato kao multietnički, multikulturalni i multireligijski centar Evrope pa ga zbog toga često i nazivaju "evropski Jeruzalem", javlja Anadolu.

Jedinstveno je u Evropi, jer je mjesto gdje se sastaju različite religije, kulture, narodi i tradicije. Dok šetate "srcem" Sarajeva miješaju se zvuci ezana s munara džamija i crvena zvona.

Sarajevo je prepoznatljivi duh tolerancije i međureligijskog poštovanja sačuvalo i u najtežim danima opsade '90-ih godina, a danas svijetu može služiti kao uzor.

Da je Sarajevo grad-unikat potvrđuje i činjenica da su samo ovdje, u krugu od nekoliko stotina metara, smješteni vjerski objekti jevreja, katolika, pravoslavaca i muslimana - sinagoga, katedrala, pravoslavna crkva i džamije.

"U bukvalno jednoj ulici imamo džamije, pravoslavnu crkvu, katedralu i sinagogu. To je nešto što je historija napravila od Sarajeva koji je pravi multikulturalno, multireligijski centar Evrope", rekao je predsjednik Turističke zajednice Kantona Sarajevo Haris Fazlagić.

Smatra da je to veoma interesantno, jer cijela Evropa ili Evropska unija pokušava da živi na multikulturalnom društvu kojeg gaje, dakle, društvu različitosti.

"A Sarajevo to živi zadnjih 1.000 godina, a možda i više", poručio je, navodeći da je to ono što najviše privlači turiste.

Tu je i religijski turizam na koji su jako ponosni, a tu je i činjenica da je ovo sjecište Istoka i Zapada.

Fazlagić je kazao da turisti često ne mogu da vjeruju da su u jednom trenutku u dijelu kojim dominiraju građevine iz Osmanskog perioda, a samo par metara dalje su one iz Austro-ugarskog perioda, a nakon toga moderni, postkomunistički dio.

"Ponosni smo na jedinstvo različitosti", naglasio je, navodeći da na ovako malom mjestu i na ovako maloj udaljenosti nigdje nema ovoliko vjerskih objekata.

Uprkos svim dešavanjima posljednjih nekoliko decenija, različite religije i njihovi sljedbenici i dalje žive u Sarajevu u duhu tolerancije i međusobnog uvažavanja.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.