Dodik pohvalio sastanak Cvijanović i Erdogan, najavio razgovore sa svjetskim liderima o krizi u BiH
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska poziva na dijalog o pravosuđu i kritikuje pristup EU-a

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik opisao je u ponedjeljak nedavni sastanak člana Predsjedništva bosanskih Srba Željke Cvijanović i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana kao ključni diplomatski događaj usred tekuće političke krize u BiH.
Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci najavio i da će narednih dana održati niz sastanaka sa međunarodnim zvaničnicima na kojima će razgovarati o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
“Važno je da objasnimo prijateljima šta se ovdje dešava”, rekao je Dodik. “Očigledno je da galama koju smo ovdje vidjeli nije išla u prilog Bošnjacima, barem ne u onoj mjeri u kojoj su očekivali."
On je pohvalio Erdoganovu spremnost da sasluša sve strane, rekavši: "Vjerujem da Erdogan podržava Bošnjake u Sarajevu, ali je spreman čuti i drugu stranu. To mogu samo veliki državnici."
Pravosuđe ostaje glavna tačka sporenja
Dodik je ponovio dugogodišnje zamjerke na funkcionisanje državnog pravosuđa u BiH, posebno Suda BiH, Tužilaštva, SIPA-e i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV). On je rekao da ove institucije ostaju neriješena pitanja za Republiku Srpsku.
"Ovo pitanje neće biti zatvoreno dok se ne usaglasi rad Suda BiH i Tužilaštva", rekao je Dodik, pozivajući se na razgovor sa bivšom visokom predstavništvom EU-a za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton od prije 15 godina. On je optužio zvaničnike EU-a da su obmanuli rukovodstvo RS-a da obustavi predloženi referendum o pravosuđu.
Dodik je rekao da su te institucije uspostavljene odlukama koje su nametnuli visoki predstavnici međunarodne zajednice, zaobilazeći ustavnopravni proces BiH.
Kritika na račun EU-a
“Parlamentarna skupština je jedini organ koji je nadležan za donošenje zakona”, rekao je Dodik. "Nigdje nije navedeno da visoki predstavnik može predlagati ili nametati zakone. Nismo spremni razgovarati s Evropskom unijom koja krši sve svoje vrijednosti."
On je dodao da je Republika Srpska otvorena za dijalog sa EU-om samo ako poštuje Ustav BiH i principe vladavine prava.
Planovi za Izbornu komisiju RS-a
Dodik je najavio i da će Republika Srpska narednog mjeseca formirati svoju izbornu komisiju, u skladu sa Izbornim zakonom koji je ranije usvojila Narodna skupština RS.
“Srpska će do jeseni imati svoju izbornu komisiju koja će raspisati izbore za predsjednika i parlament Republike Srpske”, naveo je on.
Međutim, Dodik je pojasnio da Republika Srpska ne osporava ulogu Centralne izborne komisije (CIK) Bosne i Hercegovine u organizovanju izbora za Predsjedništvo i Predstavnički dom na državnom nivou.